niedziela, 16 października 2016

Złoczów.

(zdjęcia wykonane 5.09.2016)

Zamek w Złoczowie powstał w latach 1634-1636 dzięki Jakubowi Sobieskiemu. Placówka Lwowskiej Galerii Sztuki.

Jan III Sobieski Złoczów odziedziczył po matce. Po jego śmierci  zamek odziedziczył syn Konstanty, a następnie Jakub Sobieski. Po nich (1740) przeszedł na własność Radziwiłłów.
W 1801 r. Złoczów wraz z zamkiem nabył na licytacji Łukasz hr. Komarnicki, który odrestaurował zamek (znajdujący się w stanie bliskim ruiny) i w nim zamieszkał. Jego syn, Aleksander, w 1834 r. wydzierżawił zamek na koszary, a od sukcesorów jego, z drugiej już ręki, w 1872 r. nabył go rząd austriacki i przeznaczył na więzienie. (szerzej: źródło)

W środku kurtyny od strony miasta, w piętrowym budynku, brama wjazdowa ujęta w portal z głową lwa w kluczu archiwoltyOd zachodu, na planie prostokąta. Pierwotnie był to pałac mieszkalny rodu Sobieskich. W latach 1872-1914 pełnił funkcję austriackiego więzienia. Zakład karny do 1926 r.

Przy wale od południa znajduje się rotunda ozdobiona tarczami herbowymi Janina, zbudowana na polecenie króla Jana III Sobieskiego dla jego żony Marysieńki. W XVIII wieku do rotundy dobudowano dwa symetryczne parterowe pawilony (w latach 1872-1914 była to kaplica więzienna).Niedaleko bramy wejściowej leży ogromny kamień w kształcie serca z wykutymi na nim skrótami. Przypuszcza się, że wykonali je templariusze w XV w.  Kamień znaleziono przed laty w wiosce Nowosiółki i stamtąd przywieziono na zamek.
2 komentarze:

 1. Pałacyk Marysieńki - śliczny i słodki! Bardzo mi się podoba.
  Także w Gniewie nad Wisłą jest pałacyk Marysieńki (no, pałac), ale tam to jest duża budowla, nie tak filigranowa.
  Widać taki był zwyczaj króla Sobieskiego, że budował żonie te pałace.
  W Gniewie Marysieńka miała tytuł starosty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tzw. Pałac Chiński. Pierwotnie była to tylko rotunda, potem dobudowano boczne pawilony.A w Gniewie nie byłam :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...