niedziela, 15 lutego 2015

W poszukiwaniu rodzinnych korzeni - Kacper Zadarnowski, brat Antoniego

Michał Zadarnowski, syn Kacpra
Kacper (ur. 1797(8) - zm. 1869 ) był bratem Antoniego (ok. 1795-1884 ). Jego żona to Michalina Zalewska, mieszkali na Podlasiu, posiadali majątek ziemski (500 ha) we wsi Mierzynówka, w pobliżu Grodziska Podlaskiego, na terenie ówczesnego woj. grodzieńskiego.

Linia rodowa Kacpra Zadarnowskiego wywodzi się od Stanisława Ratolda, urodzonego około 1510 roku. Stanisław otrzymał od króla Polski tytuł szlachecki, herb Sulima i nazwisko Zadarnowski.

Stanisław Ratold (Sulima) urodzony ok. 1510
Piotr
Paweł 
Fedor                 
Stiepan             
Danił      
Anton

Josif


Dzieci Kacpra:
 
                                               Maria Żukowska-Wójcicka (1848- 19.02.1933, weteranka 1963r)

Maria Żukowska-Wójcicka

Gdy nadszedł czas powstania narodowego, jako 15-letnia panienka w chłopskim przebraniu przewoziła żywność, bieliznę i amunicję powstańcom, pełniła też służbę wywiadowczą dla oddziału Antoniego Barancewicza. Za swa patriotyczną działalność otrzymała kary chłosty (50 kozackich nahajek), uwięzienie; przeżyła śmierć najbliższych, kaźń ojca, kilkakrotnie rabunek, pod pretekstem konfiskaty "żałobnej biżuterii" oraz konfiskatę większości majątku.

Po powstaniu wychodzi za mąż za inwalidę - powstańca Stanisława Żukowskiego, rannego w bitwie pod Wirem. Po śmierci męża, w ponownym związku małżeńskim, łączy się z Józefem Wójcickim.
[źródło informacji oraz zdjęcia]


Michał (Michał przeżył 82 lata, ur. ok. 1844- zm. 1926, brał udział z ojcem w Powstaniu Styczniowym)

"Gdy nadszedł czas powstania narodowego wstępuje do oddziału. Skąpe są informacje o bezpośrednim udziale Michała w powstaniu. Prawdopodobnie brał udział w bitwie pod Siemiatyczami w dniach 6 i 7 lutego 1863 roku. Zachowały się rodzinne przekazy, jak został pojmany i katowany przez Kozaków.

Linami został uwiązany za kostki nóg, i konie włóczyły go na linach przez kilkanaście kilometrów. Zerwana odzież szybko odsłoniła plecy, cała skóra została zerwana, utworzyła się jedna, wielka rana. Na obtartych kostkach nóg pozostały rany, które wskutek infekcji, już do końca życia nigdy nie zagoiły się.

Represje dotknęły również innych członków rodziny Zadarnowskich, którzy zaangażowani byli w powstaniu. Podczas częstych wizyt wojska rosyjskiego w Mierzynówce, rabowano iznęcano się nad mieszkańcami dworu. T. Jaszczołt "Gmina Grodzisk k. Siemiatycz.

"Dzieje ziemi i mieszkańców, Grodzisk 2004" cytuje pamiętniki, w których znajdują się opisy katowania i uwięzienia Kacpra Zadarnowskiego oraz innych Zadarnowskich. "
[źródło informacji i zdjęcia Michała Zadarnowskiego]
 
 
Józef zginął 30.07.1863 roku w potyczce oddziału K. Kobylińskiego pod Wólką Markowską.

Większość rodzinnego majątku została skonfiskowana. Nawet istniejąca w Mierzynówce kaplica dworska decyzją gen. Konstantego von Kaufmana, dowódcy wojsk wileńskich i gubernatora grodzieńskiego, została zamknięta 10.IX.1865 r. - w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym miejscowego dziedzica Kacpra Zadarnowskiego i jego dzieci. Rok później, dnia 13 września - kaplica została całkowicie skasowana.
[źródło informacji]

Anna Zadarnowska była narzeczoną Juliana Sznajdera, który został zesłany na pięć lat katorgi, w okolicach Irkucka, a następnie w jeden z rejonów zachodniej Syberii, za udział w powstaniu styczniowym 1863 roku. Kiedy został przesiedlony do Tomska przyjechała do niego Anna. Tam założyli rodzinę i mieli jedenaścioro dzieci. Z licznego rodzeństwa czterech braci dziadka zmarło na dyfteryt.[źródło]

Кобрин на современных фотографиях

2 komentarze:

 1. Kacper Zadarnowski jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Pobikrach gm. Ciechanowiec. Nagrobek - płyta z piaskowca, usytuowany na lewo od furtki do kaplicy nagrobnej miejscowych właścicieli Pobikier. Obawiam się o jego los, ktoś wybudował koszmarnie duży nagrobek z lastryko prawie na nagrobku Kacpra.
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Panu/Pani dziękuję za informację. Pozdrawiam!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...