piątek, 12 lutego 2016

Teresa Siedlar-Kołyszko, „Między Dźwiną a Czeremoszem. Reportaże z ziem I i II Rzeczpospolitej”Ta książka należy do specyficznego polskiego gatunku literatury kresowej. Jest owocem wieloletnich podróży polskiej dziennikarki Teresy Siedlar-Kołyszko na wschód, na tereny polskich Kresów wschodnich. 

Autorka wszędzie tropi ślady żyjących tam niegdyś i obecnie Polaków. Opisuje mniejsze i większe miejscowości, znane z naszej historii i literatury. Odwiedziła m. in. Brasław, Soplicowo, Nowogródek, Bohatyrowicze, Żółkiew, Sambor, Stanisławów i Żabie, czyli Wieńszczyznę, Nowogródczyznę, Polesie, Wołyń, Podole, ziemię lwowską i stanisławowską. 

O innych podróżach na Kresy Teresy Siedlar-Kołyszko można przeczytać w jej książkach takich jak: „Przecież tu kiedyś Polska była”, „Byli, są czy będą” i „Od Smoleńska po Dzikie Pola”. Wszystkie publikacje autorki to kawał benedyktyńskiej pracy pokazującej czytelnikom, gdzie kiedyś była Polska i co z niej zostało dzisiaj. 

Siedlar-Kołyszko Teresa, „Między Dźwiną a Czeremoszem. Reportaże z ziem I i II Rzeczpospolitej”, LTW, Łomianki 2015

2 komentarze:

  1. Autorka odwiedza miejsca, które kojarzą się chyba najmocniej z nutką nostalgii... Chętnie udałabym się w taką podróż...

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię czytać takie książki od czasu do czasu... będę o niej pamiętać.

    Pozdrawiam
    ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...